12.12.2021 - Tisková zpráva – Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) provádí celoroční monitoring výskytu hraboše polního. Intenzita výskytu tohoto škůdce aktuálně odpovídá situaci let bez gradace.
7.7.2021 - Z červnových výsledků pozorování vyplývá, že celorepublikový průměr intenzity výskytu hrabošů opět mírně klesl.
Dle informace ÚKZÚZ je nyní nejhorší situace ve výskytu hraboše v lokalitách Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Ústeckého kraje, kde byly zjištěny velmi vysoké výskyty hraboše a průměrná hodnota prahu škodlivosti byla překročena 10–20krát.
rádi bychom Vás informovali, že s ohledem na celorepublikové překročení kalamitního prahu hraboše polního v březnu vydal v pátek 9. dubna 2021 ÚKZÚZ s okamžitou účinností nařízení o mimořádném povolení rodenticidů proti hraboši.
Vlastníci (nájemci ) zemědělsky obhospodařované půdy mají dle ustanovení § 58 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Zákon”) za splnění určitých níže uvedených podmínek nárok na náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření. Tato metodika vychází z příslušných právních předpisů a jednání na ředitelství Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (dále jen „AOPK”). Metodika je rozdělena ve vztahu ke škodám za rok 2020 a k budoucích škodám za rok 2021. Agrární komora doporučuje všem svým členům postupovat při podávání žádosti v souladu s touto metodikou.
Oficiální odpovědi na naše dotazy ohledně náhrad za újmu, které poskytla Agentura ochranu přírody a krajiny ČR.
19. listopadu se sešlo představenstvo Okresní agrární komory pro okres Chomutov, aby se poradilo a sladilo postup, jak dál postupovat ve věci přemnoženého hraboše polního.
Reportáž CNN Prima News
Zemědělci v Ústeckém kraji považují stav hrabošů za kritický. Na jednom hektaru pole je i 12 000 až 15 000 aktivních nor, přičemž za kalamitní výskyt tohoto hlodavce je považováno již 4000 aktivních nor. Ztráty způsobené přemnožením hraboše polního dosahují i 80 procent u pšenice a až 50 procent u řepky, řekl ČTK předseda krajské agrární komory Jaroslav Brožka.
Celorepublikový průměr intenzity hrabošů dosáhl v březnu 10násobku prahu škodlivosti, i nadále se drží vysoko nad prahem škodlivosti. Tento stav představuje vysoké riziko ohrožení zemědělských porostů vzhledem ke zvyšující se aktivitě hrabošů v jarním období. Nárůst populační hustoty hrabošů byl v březnu zaznamenán ve Středočeském, Olomouckém a zejména v Pardubickém kraji.
Oficiální stránky Krajské agrární komory Ústeckého kraje © 2024
Provozovatel Galileo Corporation s.r.o.
Poslední aktualizace: 9. 9. 2024
Změna vzhledu, Struktura stránek
Prohlášení o přístupnosti, Cookies, Prohlášení o ochraně soukromí