Krajská agrární komora Ústeckého kraje
KRAJSKÁ AGRÁRNÍ KOMORAÚsteckého kraje

Aktuality

Šluknovský výběžek je ohrožen africkým morem prasat. Ohniska nemoci jsou v blízkosti státních hranic.

Datum: 28. 10. 2021

Ohniska afrického moru prasat se už objevila zhruba 14 kilometrů od českých hranic. Kvůli riziku rozšíření nákazy se proto sešla bezpečnostní rada Ústeckého kraje. Společně se Státní veterinární správou koordinují opatření a přípravy na zavlečení nákazy afrického moru na české území.

V Polsku i v Německu je africký mor prasat na postupu, opět se přiblížil k české hranici

Datum: 16. 10. 2021

Tisková zpráva - 15.10.2021
V sousedním Polsku i Německu je dále na postupu Africký mor prasat (AMP). Nejbližší výskyt AMP od české hranice u prasat divokých v Polsku činí již pouze 14 km. V Německu je to 25 km. Riziko rozšíření nákazy i na území České republiky tak dále vzrůstá.

Chovatelé prasat v ČR musí mít do konce roku povinně oploceny chovy

Datum: 26. 11. 2020

SVS upozorňuje chovatele prasat v České republice na zpřísnění legislativy, která upravuje pravidla pro oplocení jejich chovů.

Mor prasat - webinář dne 24. listopadu 2020

Datum: 24. 11. 2020

Dnes se uskutečnil první společný webinář Krajské agrární komory a Krajské veterinární správy v Ústí nad Labem.

Ministr Toman po jednání Ústřední nákazové komise: V boji s africkým morem prasat byla vytyčena oblast s intenzivním lovem divočáků

Datum: 12. 11. 2020

12.11.2020
Tisková zpráva – Ústřední nákazová komise (ÚNK), kterou minulý týden svolal ministr zemědělství Miroslav Toman, dnes projednávala problematickou nákazovou situaci ve vztahu k africkému moru prasat (AMP), ptačí chřipce a také Covidu-19. Nejvážnějším rizikem pro tuzemské chovy je šířící se AMP v Německu a Polsku v blízkosti českých hranic. Proto se členové ÚNK shodli na vytyčení oblasti s intenzivním odlovem prasat divokých na severu Čech, který má za cíl snížit vysoké riziko opětovného zavlečení AMP do České republiky.

Ministr Toman: Efektivní boj s africkým morem prasat je podle naší zkušenosti podmíněn vzájemnou spoluprací všech zainteresovaných

Datum: 11. 11. 2020

10.11.2020
Tisková zpráva – Šíření afrického moru prasat (AMP) v Evropě a možnostem jeho řešení se věnovali na dnešním jednání prostřednictvím videa ministr zemědělství Miroslav Toman, německá ministryně výživy a zemědělství Julie Klöcknerová a polský ministr zemědělství a rozvoje venkova Grzegorz Puda. Shodně uvítali možnost sdílet své požadavky a také čerpat poznatky z okolních států.

Informační seminář k problematice šířícího se moru prasat

Datum: 10. 11. 2020

Informační seminář na téma blížícího se moru prasat se uskuteční 24. listopadu od 10 hodin.

AMP situace k 1.11.2020 (hranice Německo - Polsko)

Africký mor prasat se v Německu šíří směrem k České republice

Datum: 9. 11. 2020

Výskyt afrického moru prasat (AMP) se v Německu rozšířil směrem na jih z Braniborska do Saska, tedy blíže k české hranici. Nákaza byla potvrzena u uloveného prasete divokého poblíž hranic s Polskem v okrese Görlitz. Vzhledem k dalšímu šíření AMP v sousední zemi, upozorňuje SVS na tuto skutečnost a apeluje na nutnost dodržování mimořádných veterinárních opatření a zásad biologické bezpečnosti v chovech.

RSS output

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů